Awards & Achievements

In the press

1 / 25
2015 TOH Karl Speech & Debate Tournament
2 / 25
2015 TOH Karl Speech & Debate Tournament
3 / 25
Climb The Mountain Newsletter
4 / 25
Climb The Mountain Newsletter
5 / 25
Climb The Mountain Newsletter
6 / 25
Climb The Mountain Newsletter
7 / 25
2017 NSDA Japan
8 / 25
The Toronto Education Post
9 / 25
The Langley Times
10 / 25
The Vancouver Education Post
11 / 25
The Langley Times
12 / 25
The Langley Times
13 / 25
Stanford Debate Society
14 / 25
Stanford Tournament
15 / 25
2017 NSDA Korea
16 / 25
Canada EduNews
17 / 25
Canada EduNews
18 / 25
Canada EduNews
19 / 25
Weeple — Victoria Mock Trials
20 / 25
21 / 25
Weeple — Debate Concert
22 / 25
Weeple
23 / 25
Weeple — Georgetown Debate Tournament
24 / 25
Weeple — Pacific Lutheran University Debate Tournament
25 / 25
World Online Debating Championships

2018 - 2019 Season

August, 2019

NSDA China

  • High School Public Forum
    • Quarter-Finalists: Joseph Jung & Lauryn Lee
  • High School PF Speaker Awards
    • 4th Place: Joseph Jung
    • 17th Place: Lauryn Lee
  • Middle School Public Forum
    • Triple Octa-Finalists: David Paik & Ying Ying Fang
    • Triple Octa-Finalists: Kelvin Chen & Chris Lee
  • Middle School PF Speaker Awards
    • 2nd
      Place: Ying Ying Fang
    • 33th Place: Tony Zhang
  • Extemporaneous Debate
    • 9th Place: Nathan Qi
    • 15th Place: Meryl Tu

  • Coach: Alexander McGuigan

June, 2019

NSDA National Middle School Tournament

  • Team Placings
    • Double Octo-Finalists: Nathan Qi & Meryl Tu
  • Extemporaneous Debate
    • 2nd
      Place: Meryl Tu

  • Coach: Tiana Park
    Trainers: Lauryn Lee & Joseph Jung

June, 2019

SFU PF Tournament

  • Team Placings (Junior)
    • 3rd
      Place: Kitty He & Yoonah Park
  • Speaker Awards (Junior)
    • 3rd
      Place: Connor Kim
    • 4th Place: David Hong
    • 6th Place: Yoonah Park
    • 8th Place: Sean Lee
  • Team Placings (Senior)
    • 4th Place: Joseph Jung & Rose Oh
    • 5th Place: Nicole Su & Henry Park
  • Speaker Awards (Senior)
    • 4th Place: Joseph Jung
    • 8th Place: Lawrence Tan
    • 9th Place: Rose Oh

  • Coach: Alex McGuigan

May, 2019

Prosper Vancouver Business Case Competition

  • Best Speaker
    Jenny Jung

  • Coaches: Alex Mcguigan & Kevin Nan

May, 2019

Bellevue Middle School Invitational

  • Team Placings (Gr 5 & 6)
    • 2nd
      Place: Daniel Choi & David Paik
  • Speaker Awards (Gr 5 & 6)
    • 3rd
      Place: David Paik
  • Team Placings (Gr 7 & 8)
    • 1st
      Place: Meryl Tu & Alyx Lu
    • Semi-Finalist
      Thomas Huang & Nathan Qi
  • Speaker Awards (Gr 7 & 8)
    • 1st
      Place: Meryl Tu
    • 4th Place: Thomas Huang
    • 6th Place: Alyx Lu
    • 7th Place: Nathan Qi
  • Individual Events
    • 1st
      Place: David Paik & Daniel Choi - Duo Interp
    • 1st
      Place: Alyx Lu - Editorial Commentary
    • 1st
      Place: Sophie Kim - Oratory
    • 2nd
      Place: Meryl Tu - Editorial Commentary
    • 2nd
      Place: Daniel Choi - Oratory
    • 2nd
      Place: Emma Liu - Impromptu
    • 2nd
      Place: Edison Sun - Informative
    • 2nd
      Place: Daniel Lee - Storytelling
    • 3rd
      Place: Nathan Qi - Editorial Commentary
    • 4th Place: Nathan Qi - Oratory
    • 4th Place: Jimin Kim - Oratory
    • 5th Place: Emma Liu - Oratory

  • Judges: Sukha Lee, Jenny Jung, Ellen Kim, Joseph Jung

May, 2019

UBC Elementary Invitational

  • Team Placings
    • Semi Finalists
      : David Paik & Jessica Young
  • Speaker Awards
    • 4th Place: Jake Park
    • 7th Place: Justin Hahn
    • 11th Place: Eric Ahn

  • Judges: Ellen Kim, Jenny Jung, Alex Oh, Joseph Jung

May, 2019

Seattle University Spring Debate Tournament

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Daniel Choi & David Paik
    • Honorable
      Daniel Lee & Thomas Huang
    • Honorable
      Tiffany Jiang & Alyx Lu
  • Speaker Awards
    • Top Ten
      Thomas Huang, Daniel Choi, Tiffany Jiang, & Alyx Lu

  • Judges: Sukha Lee, Ellen Kim, Joseph Jung, Ying Ying Fang

May, 2019

St. John's Invitational

  • Team Placings
    • 2nd
      Place: Akira Yoshiyama & Rachel Wang
    • 4th Place: Connor Kim & David Hong
  • Speaker Awards
    • 2nd
      Place: Connor Kim
    • 4th Place: Akira Yoshiyama

  • Judges: Helen Huang, Hoony Oh, Joseph Jung, Jae Wu Chun

April, 2019

San Diego Middle School Tournament

  • Best Team Performance
    Nathan Qi & Thomas Huang, Tony Zhang & David Paik
  • Team Placings
    • 5th Place: Nathan Qi & Thomas Huang
  • Speaker Awards
    • 4th Place: David Paik

  • Trainer: Joseph Jung

April, 2019

BC Provincial Mock Trials Competition

  • Team Placings
    • Semi-Finalist
      Ying Ying Fang, Rose Oh, Kristen Chen, Henry Park, Nicole Su, Joseph Jung, & Meverest Lin
  • Individual Awards
    • Best Lawyer
      Nina Chweh, Betty Lee, Rose Oh, & Kristen Chen
    • Best Witness
      Liam Feng & Nicole Su

  • Trainer: Jenny Jung

March, 2019

Seattle Middle School Tournament

  • Team Placings (Grades 5 - 6 Division)
    • 1st
      Place: David Paik & Daniel Choi
    • Honourable Team
      Jaemin Suk & Daniel Lee
  • Speaker Awards (Grades 5 - 6 Division)
    • 1st
      Place: David Paik
    • 2nd
      Place: Daniel Choi
    • 5th Place: Jin Ahn
    • 8th Place: Justin Hahn
    • 11th Place: Jimin Kim
  • Team Placings (Grades 7 - 8 Division)
    • Semi-Finalist
      David Hong & Connor Kim
  • Speaker Awards (Grades 7 - 8 Division)
    • 4th Place: Alyx Lu
    • 8th Place: David Hong

  • Judges: Ellen Kim, Jae Wu Chun, Joseph Jung, & Ying Ying Fang

February, 2019

Richmond PA Middle School Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: David Paik & Daniel Choi & Sophie Kim
    • 3rd
      Place: Elly Yoo & Jake Park & Eric Ahn
    • 4th Place: Justin Hahn & Jin Ahn & Jaemin Suk
  • Speaker Awards
    • 1st
      Place: Daniel Choi
    • 2nd
      Place: David Paik
    • 7th Place: Elly Yoo
    • 10th Place: Justin Hahn

  • Coach: Sukha Lee & Ellen Kim

February, 2019

UC Berkeley University

  • Team Placings - JV PF
    • Octa-Finalists: Kevin Roe & Kristen Chen
  • Speaker Awards - JV PF
    • 1st
      Place: Kristen Chen
    • 7th Place: YingYing Fang
    • 19th Place: Kevin Roe

  • Coach: Alexander McGuigan, Jenny Jung, Anna Hwang

    Thank you all for your hard work and dedication!

February, 2019

Stanford University

  • Team Placings - JV PF
    • 1st
      Place: YingYing Fang & Yoonsik Jung
    • Quarter-Finalist: Henry Park & Chris Son
    • Octa-Finalist: Jasmine Park & Charlie Park
    • Double Octa-Finalist: Riya Li & Bella Zhang
    • Double Octa-Finalist: Lawrence Tan & Esther Lu
    • Double Octa-Finalist: Andrew Cho & Jennie Jang

  • Coach: Alexander McGuigan
    Judge: Hoony Oh

February, 2019

Seattle Middle School Parliamentary

  • 1st
    Place: Daniel Choi - Novice Speaker Award

  • Coach: Emily Ko

February, 2019

Interlake Invitational

  • Team Placings - Open
    • Quarter-Finalist: Alex Oh & Joseph Jung
  • Speaker Awards
    • 2nd
      Place: Alex Oh
    • 4th Place: Joseph Jung
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Joseph Jung - Open Editorial Commentary
    • Finalists
      Jeffrey Luo, Riya Li, Henry Park, & Charlie Park - Open Editorial Commentary

  • Coach: Tiana Park
    Judge: William Lee

January, 2019

Puget Sound University High School Forensics Invitational

  • Team Placings - Open
    • Octo-Finalists: Alex Oh & Jae Wu Chun, Joseph Jung & Lauryn Lee
  • Team Placings - Novice
    • 2nd
      Place: YingYing Fang & Andrew Cho
    • Semi-Finalist
      Chris Son & Henry Park
    • Octo-Finalist David Hong & Karl Jiang
  • Speaker Awards
    • 4th Place: YingYing Fang - Debate Speaker Award
  • Individual Awards
    • 1st
      Place: Daniel Choi - Novice Oratory
    • 2nd
      Place: Ying Ying Fang - Novice Dramatic Interp
    • 3rd
      Place: Joseph Jung - Novice Impromptu
    • 4th Place: Ying Ying Fang - Open Program Oral Interp
    • Finalist
      Lauryn Lee - Novice Impromptu

  • Coach: Serena Fitzgerald
    Trainer: Rose Oh
    Judge: William Lee

December, 2018

Georgetown Online Oratory Invitational MS division

  • Individual Events
    • 3rd
      Place: Daniel Choi
    • 7th
      Place Chelsea Kee
    • Semi-Finalist
      Jin Ahn, Sophie Kim & David Paik
    • Quarter-Finalist
      Ian Paik & Justin Hahn

November, 2018

Auburn Riverside HS Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: YingYing Fang & Jennie Jang
  • Individual Events
    • 2nd
      Place: YingYing Fang - Dramatic Interpretation
    • Finalist
      Jae Wu Chun - SPAR

  • Coaches: Tiana Park, Sukha Lee
    Trainer: Jeffrey Luo

December, 2018

Seattle University Middle School Parliamentary Invitational

  • Awards
    • Best Speaker
      David Paik
    • Top 5
      School Award: David Paik,John Gwon,Ian Paik,Daniel Choi, Jin Ahn, Justin Hahn, Elly Yoo, Chelsea Kee, Sophie Kim, Jaemin Suk, Jake Park, Eric Ahn

  • Coach: Emily Ko

November, 2018

Bellevue School District Invitational

  • Team Placings
    • Quarter-Finalist: Chris Son & Henry Park
    • Quarter-Finalist: Meverest Lin & Yoonsik Jung
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Jasmine Park - Point of Interpretation

  • Trainers: Sukha Lee, Rose Oh

November, 2018

Snohomish HS Invitational

  • Team Placings
    • 2nd
      Place: Lawrence Tan & Meverest Lin
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Ying Ying Fang - Poetry Slam
    • 1st
      Place: Ying Ying Fang - Dramatic Interpretation
    • 3rd
      Place: Kelvin Chan - Humorous Interpretation

  • Trainers: Sukha Lee, Helen Huang, & Lauryn Lee

November, 2018

Sedro-Woolley HS Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Yoonsik Jung & Ying Ying Fang
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Yoonsik Jung & Ying Ying Fang - Duo Improvisation
    • 1st
      Place: Meverest Lin - Editorial Commentary
    • 1st
      Place: Ying Ying Fang - Poetry Slam
    • 3rd
      Place: Ying Ying Fang - Dramatic Interpretation

  • Coaches: Tiana Park & Sukha Lee

October, 2018

Bear Creek HS Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Angelina Hsu & Chris Son
    • Semi-Finalist: Riley Yang & Betty Lee
    • 5th Place: Jae Wu Chun & Caleb Kim
    • 6th Place: Esther Lu & Karina Zhou
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Angelina Hsu - Open Editorial Commentary
    • 2nd
      Place: Caleb Kim - Open Editorial Commentary
    • Finalist
      Esther Lu - Open Editorial Commentary
    • 7th Place: Karina Zhou - Open Editorial Commentary
    • 8th Place: Jae Wu Chun - Open Editorial Commentary
    • 8th Place: Sean Lee - Open Impromptu

  • Trainers: Alex Oh & Kevin Roe

October, 2018

Georgetown Invitational

  • Team Placings
    • 2nd
      Place: Rose Oh & Joseph Jung
    • Double Octo-Finalist: Yingying Fang & Yoonsik Jung
  • Speaker Placings
    • 5th Place: Rose Oh
    • 9th Place: Joseph Jung



2017 - 2018 Season

August, 2018

NSDA China National

  • 2nd
    Place: Julie Qi & Kristen Chen
View Livestream (Number 9.7)

August, 2018

NSDA Japan National

  • Team Placings
    • Semi-Finals: Emily Kwon & Julie Qi
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Emily Kwon
    • 2nd
      Place: Julie Qi
    • 6th Place: Rosy Gu
  • Team Spirit Awards
    • 3rd
      Place: Emily Kwon & Julie Qi
    • 7th Place: Riley Yang & Miranda Yang
    • 9th Place: Rosy Gu & Ying Ying Fang

June, 2018

Georgetown University Online Oratory Speech Tournament

  • 4th Place: Daniel Choi
  • 5th Place: Chris Lee
  • Honourable Mention: Lucy Kang, Aaron Yeo, Soyee Kim

June, 2018

SFU Public Forum High School Tournament

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Hoony Oh & Marc Yoon
    • 1st
      Place Novice Team: Henry Park & Nicole Su
  • Speaker Placings
    • 4th Place: Hoony Oh
    • 5th Place: Marc Yoon
    • 9th Place: Kevin Roe
  • Novice Speaker Placings
    • 2nd
      Place: Joseph Jung
    • 4th Place: Ying Ying Fang

June, 2018

UBC Prosper Business Case Competition

  • Runner Up
    Team: Brian Son, Hoony Oh, Helen Huang, Jenny Jung, Ryan Choi

May, 2018

San Jose Middle School Tournament

  • Team Placings
    • Semi-Finals: Ying Ying Fang, Aaron Yeo & Daniel Choi - Public Forum
  • Individual Events
    • Semi-Finalist: Chris Lee - Auto Biographical Narrative Speaking
    • Semi-Finalist: Aaron Yeo - Persuasive Speaking
    • Semi-Finalist: Chris Lee - Persuasive Speaking
    • Semi-Finalist: Maeum Lee - Persuasive Speaking
    • 5th: Ying Ying Fang - Oral Interpretation Literature
    • 7th: Ying Ying Fang - Auto Biographical Narrative Speaking

May, 2018

Seattle University Debate Tournament

  • Team Placings (Gr. 7 ~ 9)
    • 2nd
      Place: Jennie Jang & Ying Ying Fang
    • Semi-Finals: Joseph Jung & Miranda Yang
    • Honourable Mention: Minjae Seo & Thomsa Huang
  • Speaker Placings (Gr. 7 ~ 9)
    • 2nd
      Place: Ying Ying Fang
    • 3rd
      Place: Bella Zhang
    • 5th Place: Jennie Jang
    • 11th Place: Riya Li
    • 13th Place: Thomas Huang
  • Speaker Placings (Gr. 5 ~ 6)
    • 6th Place: Aaron Yeo
    • 7th Place: Kyuin Kwon
    • 8th Place: Roy Kim

April, 2018

Tournament of Champions

  • 2nd
    Silver Public Forum (International): Honny Oh & Jenny Jung
  • 2nd
    Place Speaker (International): Jenny Jung

April, 2018

Centennial Middle School Speech & Debate

  • Speaker Placings (debate)
    • 1st
      Place: Ying Ying Fang
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Ying Ying Fang - Dramatic Interpretation
    • 2nd
      Place: Jennie Jang - Editorial Commentary
    • 2nd
      Place: Lucy Kang - Original Oratory
    • Finalist
      Ying Ying Fang - Editorial Commentary
    • Finalist
      Chris Lee - Editorial Commentary
    • Finalist
      Kyuin Kwon - Editorial Commentary & Original Oratory
    • Finalist
      Daniel Choi - Original Oratory

April, 2018

British Columbia High School Mock Trials Competition

  • Team Placings
    • Semi-Finals Team: Jiyoon Hong, Jasmine Park, Anna Fan, Angelina Hsu, Jennifer Ko, Betty Lee, Jennie Jang, Adela Min
  • Individual Placings
    • 3rd
      Place: Miranda Yang - Lawyer
    • 2rd
      Place: Betty Lee - Witness
    • Best Performance: Joseph Jung, Jasmine Fan, Anna Fan

April, 2018

Canadian High School Model United Nations

  • Individual Awards
    • Best Delegate
      Riley Yang

March, 2018

Canadian Youth Debate Council Model United Nations

  • Individual Awards
    • Best Delegate
      Rose Oh
    • Awarded
      Lauryn Lee
    • Awarded
      Jeffrey Luo
    • Awarded
      Kristen Chen

March, 2018

Seattle University Invitational

  • Group A - Team Placings
    • 1st
      Place: Joseph Jung & Charlie Park
    • Runner Up
      Chris Son & Daniel Kang
  • Group A - Speaker Placings
    • 1st
      Place: Daniel Kang
    • 2nd
      Place: Joseph Jung
    • 4th Place: Charlie Park
    • 5th Place: Chris Son
  • Group B - Team Placings
    • 1st
      Place: Ying Ying Fang
    • Semi-Finals: David Hong & Aaron Yao
    • Semi-Finals: Kyuin Kwon & Soyee Kim
    • Semi-Finals: Adela Min & Jennie Jang
  • Group B - Speaker Placings
    • 1st
      Place: Ying Ying Fang
    • 2nd
      Place: Jennie Jang
    • 4th Place: Adela Min
    • 5th Place: David hong
    • 7th Place: Aaron Yeo
    • 8th Place: Emily Fu
    • 9th Place: Kyuin Kwon
    • 10th Place: Roy Kim

March, 2018

BL Debate Invitational sponsored by TD Wealth

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Helen Huang & Lauryn Lee - Junior Divison
    • 2nd
      Place: Aaron Yeo & Roy Kim - Novice Divison
    • 6th Place: Joseph Jung & Angelina Huang - Junior Divison
    • 7th Place: Chris Jang & Henry Park - Junior Divison
  • Speaker Placings
    • 4th Place: Joseph Jung - Junior Division
    • 8th Place: Andrew Cho - Junior Division
    • 8th Place: Jennie Jang - Novice Division
    • 9th Place: Henry Park - Junior Division

February, 2018

Harvard National Forensics Tournament

  • JVPF International Team Placings
    • Runner Up
      Team: Helen Huang & Lauryn Lee
    • Octo-Finals: Ryan Choi & Brian Son
  • JVPF International Speaker Placings
    • 2nd
      Place: Helen Huang
    • 6th Place: Lauryn Lee
    • 10th Place: Ryan Choi

February, 2018

Stanford Debate Invitational

  • Team Placings
    • Top 32 - Kevin Roe & Neil Shen
    • Top 48 - Rose Oh & Chloe Moon
    • Top 48 - Anna Fan & Gloria Huang
    • Top 48 - Lauryn Lee & Julie Qi
    • Top 48 - Rosy Gu & Linda Chen
    • Top 32 International - Jae Wu Chun & Kristen Chen
    • Top 32 International - Ying Ying Fang & Miranda Yang
  • Individual Placings
    • 17th Place: Lauryn Lee
    • 22nd Place: Chloe Moon
    • 25th Place: Linda Chen

February, 2018

Redmond HS Invitational

  • Team Placings
    • Top Speaker
      Team: Hoony Oh & Jenny Jung
    • Quarter-Finals: Hoony Oh & Jenny Jung - Open Public Forum

January, 2018

Kamiak HS Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Joseph Jung, Charlie Park & Minjae Seo - Novice Public Forum
    • 2nd
      Place: Neil Shen & Jasmine Park
    • 5th Place: Anna Fan & Linda Chen
    • 8th Place: Helen Huang & Lauryn Lee - Open Public Forum
  • Individual Events
    • 3rd
      Place: Jasmine Park - Novice Editorial Commentary
    • 4th Place: Henry Park - Novice Editorial Commentary
    • 5th Place: Rosy Gu - Novice Editorial Commentary

January, 2018

Glacier Peak Invitational

  • Team Placings
    • 3rd
      Place: Julie Qi & Kristen Chen - Open Public Forum
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Julie Qi - Interpretive Reading
    • 1st
      Place: Kristen Chen - Novice Oratory

January, 2018

Puget Sound University Invitational

  • Team Placings
    • Octo-Finals: Helen Huang & Lauryn Lee - Open Division
    • Semi-Finals: Chloe Moon & Rose Oh - JV Division
    • Octo-Finals: Jae Wu Chun & Caleb Kim - Novice Division
  • Individual Events
    • 3rd
      Place: Gloria Huang - Original Oratory
    • 3rd
      Place: Julie Qi - Interpretive Reading

December, 2017

Big Question Online Tournament

  • Team Placings
    • 4th Place: Lydia Zhang, Rebecca Zhang & Katherine Gwan
    • 6th Place: Sally Shin & Linda Chen
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Neil Shen
    • 3rd
      Place: Rebecca Zhang
    • 5th Place: Lydia Zhang

December, 2017

University of Washington Invitational

  • Team Placings
    • 2nd
      Place: Ying Ying Fang - Editorial Commentary
    • 3rd
      Place: Christina Wang - Editorial Commentary
    • Finals
      Julie Qi - Editorial Commentary
    • Finals
      Kristen Chen - Impromptu

November, 2017

Sedro-Woolley HS Invitational

  • Team Placings
    • 2nd
      Place: Anna Fan & Gloria Huang - Novice Public Forum
    • 3rd
      Place: Joseph Jung & Charlie Park - Novice Public Forum
  • Individual Placings
    • 1st
      Place: Joseph Jung - Editorial Commentary
    • 1st
      Place: Gloria Huang - Original Oratory
    • 2nd
      Place: Jennifer Ko - Editorial Commentary
    • 2nd
      Place: Yelin Cho - Original Oratory
    • 3rd
      Place: Jennifer Ko - Original Oratory
    • 5th Place: Leon Li - Impromptu

October, 2017

Pacific Lutheran University Invitational

  • Team Placings
    • Semi-Finals: Yelin Cho & Neil Shen - Novice Public Forum
    • Semi-Finals: Leon Li & Daniel Kang - Novice Public Forum
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Alex Oh - Open Public Forum
  • Individual Events
    • 2nd
      Place: Leon Li - Novice Spar
    • 3rd
      Place: Jae Wu Chun - Novice Spar
    • Finalist
      Leon Li - Novice Spar
    • Finalist
      Daniel Kang - Novice Platform

October, 2017

Bear Creek HS Invitational

  • Team Placings
    • 3rd
      Place: Kevin Roe - Novice Lincoln-Douglas
    • Semi-Finals: Chloe Moon & Rose Oh - Novice Public Forum
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Kevin Roe - Novice Lincoln-Douglas
    • 2nd
      Place: Chloe Moon - Novice Public Forum
    • 3rd
      Place: Rose Oh - Novice Public Forum
  • Individual Events
    • 2nd
      Place: Kevin Roe - Novice Oratory
    • 3rd
      Place: Lauryn Lee - Open Editorial Commentary
    • Finalist
      Chloe Moon - Open Editorial Commentary
    • Finalist
      Rose Oh - Open Editorial Commentary

October, 2017

Georgetown University Invitational

  • Team Placings
    • Quarter-Finals: Helen Huang & Lauryn Lee - JV Public Forum

October, 2017

Online Public Speaking

  • Individual Events
    • 1st
      Place: Helen Huang - Oratory
    • 1st
      Place: Daniel Kang - Informative
    • 1st
      Place: David Hong - Middle School Informative
    • 2nd
      Place: Kevin Roe & Rose Oh - Oratory
    • 3rd
      Place: Hangyul Kim - Middle School Oratory
    • 4th Place: Hoony Oh - Oratory
    • 4th Place: Chris Lee - Middle School Oratory
    • 5th Place: Daniel Kang - Oratory
    • 5th Place: David Hong - Middle School Oratory
    • Finalist: Miranda Yang & Yelin Cho - Oratory
    • Finalist: Anna Fan - Informative



2016 - 2017 Season

August, 2017

NSDA Korea National Debate Tournament

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Hoony Oh & Marc Yoon - High School
    • 2nd
      Place: Jenny Jung & Alex Oh - High School
    • 1st
      Place: Jake Kim & David Hong - Elementary
  • Speaker Awards
    • 1st
      Place: Hoony Oh
    • 2nd
      Place: Jenny Jung

August, 2017

NSDA Japan National Debate Tournament

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Jenny Jung & Ryan Choi
    • 3rd
      Place: Helen Huang & Lauryn Lee
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Helen Huang
    • 3rd
      Place: Jenny Jung

June, 2017

National High School Business Case Competition

  • 2nd
    Place: Hoony Oh, Helen Huang, Brian Son, Ryan Choi, Gloria Huang

May 2017

San Jose Middle School Invitational

  • Team Placings
    • Semi-Finals: Kenneth Kim & Elliott Choi
    • Honourable Mention: David Hong & Jake Kim
  • Speaker Placings
    • 5th Place (Finalist): Jake Kim - Auto Biographical Narrative
    • Semi-Finalist: Elliott Choi - Interpretive Reading
    • Semi-Finalist: David Hong - Expository

May, 2017

Climb the Mountain Online Debate & Speech Tournament

  • Team Placings
    • 2nd
      Place: Lina Cho
    • 3rd
      Place: Elliott Choi & Charlie Park
    • Fourth Place: Caleb Kim
  • Individual Events - Impromptu
    • 1st
      Place: Jeffrey Luo
    • 2nd
      Place: Elliott Choi
    • 3rd
      Place: Kenneth Kim

April, 2017

BC Provincial High School Mock Trials

  • 1st
    Place: Kevin Nan, Annie Chang, Hoony Oh, Alex Oh, Jenny Jung, Kevin Roe, Rose Oh, Alan Ren

March, 2017

Canadian High School Model United Nations

  • Team Awards
    • Best Team
      Brian Son, Hoony Oh, Ryan Choi - Commonwealth
  • Individual Awards
    • Best Delegate
      Helen Huang - Commonwealth

February, 2017

Harvard National Forensics Tournament

  • Team Placings
    • Quarter-Finals: Christina Wang & Lauryn Lee - JV International Public Forum
    • Octo-Finals: Euihyun Choi & Ryan Choi - JV International Public Forum
    • Double Octo-Finals: Hoony Oh & Helen Huang - JV Public Forum

February, 2017

Stanford Speech & Debate Invitational

  • Team Placings
    • Semi-Finals: Hoony Oh & Marc Yoon - JV Public Forum
    • Octo-Finals: Helen Huang & Emily Kwon - JV Public Forum
    • Octo-Finals: Brian Son & Ryan Choi - JV International Public Forum
    • Triple Octo-Finals: Lauryn Lee & Jeffrey Luo - JV Public Forum
  • Speaker Placings (out of 550 people)
    • 9th Place: Helen Huang

January, 2017

Puget Sound University Invitational

  • Team Placings
    • Quarter-Finals: Brian Son & Lina Cho
    • Octo-Finals: Jeffrey Luo & Kevin Roe
    • Double Octo-Finals: Alex Oh & Helen Huang
  • Speaker Placings
    • 3rd
      Place: Euihyun Choi
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Rose Oh - Oratory
    • 1st
      Place: Hoony Oh - Interpretive Reading
    • 3rd
      Place: Helen Huang - Interpretive Reading

December, 2016

Auburn Riverside HS

  • Finalist
    Brian Son - Impromptu

November, 2016

Sedro-Woolley HS Invitational

  • Team Placings
    • 3rd
      Place: Tina Zhang & Chelsea Yang
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Rose Oh - Oratory
    • 2nd
      Place: Christina Kim - Oratory
    • 2nd
      Place: Rose Oh - Editorial Commentary

October, 2016

Pacific Lutheran University Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Thomas Yuan & Peter Shi - Novice Public Forum
    • 3rd
      Place: Leo Lee & Jeffrey Luo - Novice Public Forum
    • 4th
      Place: Kevin Roe & Jae Wu Chun - Novice Public Forum
    • Semi-Finals: Hoony Oh & Helen Huang - Open Public Forum
  • Speaker Placings
    • 2nd
      Place: Ryan Choi
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Hoony Oh - Impromptu
    • 2nd
      Place: Helen Huang - Oratory
    • 3rd
      Place: Peter Shi - Impromptu
    • 4th Place: Daniel Kim - Impromptu

October, 2016

Bear Creek HS Invitational

  • Team Placings
    • 8th Place: Kevin Roe & Jeffrey Luo
  • Speaker Placings
    • 8th Place: Christina Wang
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Rose Oh - Original Oratory
    • Finalist
      Jeffrey Luo - Editorial Commentary

October, 2016

Fraser Heights Secondary Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Kevin Roe & Miranda Yang
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Kevin Roe

October, 2016

Georgetown University Public Forum and Congress Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Alex Oh & Jenny Jung - JV Public Forum
    • Finals
      Emily Xin & Julie Qi - Novice Public Forum
    • Quarter-Finals: Marc Yoon & Ryan Choi - JV Public Forum
    • Quarter-Finals: Aaron Qiu & Louie Lu - Novice Public Forum
    • Quarter-Finals: Amy Yang & Rosalinds Zhang - Novice Public Forum
  • Speaker Placings
    • 4th Place: Marc Yoon - JV Public Forum
    • 3rd Place: Aaron Qiu - Novice Public Forum
    • 8th Place: Jenny Jung - JV Public Forum
    • 8th Place: Emily Xin - Novice Public Forum

September, 2016

Yale University Invitational

  • 6th Place: Jenny Jung - Public Forum Speaker Award



2015 - 2016 Season

August, 2016

Korea National Debate Tournament

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Angel Wu & Elena Wang
    • 2nd
      Place: Ashley Kwon & Christy Lee
    • Semi-Finals: Anna Hwang & Emily Kwon

May, 2016

Burnett Middle School Speech and Debate Tournament

  • Received School Achievement Award
  • Director's Award: Ryan Choi
  • Team Placings
    • Semi-Finals: Ryan Choi & Daniel Kim
  • Speaker Awards
    • Michael Chung
    • Jenny Pan
  • Individual Events
    • 4th Place: Ryan Choi - Auto Biographical Narrative
    • Semi-Finalist: Danny Choi - Auto Biographical Narrative
    • Semi-Finalist: Grace Lee - Auto Biographical Narrative
    • Semi-Finalist: Jayden Park - Persuasive Speaking
    • Semi-Finalist: Daniel Kim - Persuasive Speaking
    • Semi-Finalist: Ryan Choi - Impromptu
    • Semi-Finalist: Nathan Qi - Impromptu

April, 2016

University of British Columbia Spring HS Tournament

  • Team Placings
    • 7th Place: Emily Kwon & Brian Son
    • 8th Place: Rose Oh & Lauryn Lee

February, 2016

Oregon University Speech and Debate Tournament

  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Daniel Kim - Junior Public Forum
    • 2nd
      Place: Daniel Kim - Junior Public Forum

January, 2016

Harvard National Forensics Tournament

  • Team Placings
    • Co-Champions
      Anna Hwang & William Lee - International JV Public Forum
    • Co-Champions
      Emily Kwon & Daniel Seo - International JV Public Forum
    • Triple Octo-Finals Helen Huang & Ryan Choi - JV Public Forum
    • Triple Octo-Finals Diana Zhou & Dina Yang - JV Public Forum

January, 2016

Cedar Park Christian HS Tournament

  • Team Placings
    • 3rd
      Place: Christy Lee & Ryan Choi
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Terry Choi - Novice Impormptu
    • 1st
      Place: Hoony Oh - Novice Oratory
    • Finalist
      Anna Hwang - Open Impromptu

January, 2016

Stanford University Debate and Speech Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Sophia Kim & Woojin Lim
    • 3rd
      Place: Annie Chang & Jenny Jung
    • Semi-Finals: William Lee & Marianne Kim
    • Octo-Finals: Daniel Seo & Alex Oh
    • Double Octo-Finals: Elena Wang & Emily Kwon
    • Double Octo-Finals: Helen Huang & Rose Oh
  • Speaker Placings (out of 280 people)
    • 1st
      Place: Alex Oh - JV Public Forum
    • 4th Place: Daniel Seo - JV Public Forum
  • Individual Events
    • Semi-Finalist: Angel Wu - JV Humorous Interpretation

January, 2016

Puget Sound University Invitational

  • Team Placings
    • Co-Champions
      Marianne Kim & Anna Hwang - Junior Public Forum
    • Co-Champions
      Annie Chang & Jenny Jung - Junior Public Forum
    • Quarter-Finals Terry Choi & Hoony Oh - Novice Public Forum
    • Octo-Finals Christy Lee & Ryan Choi - Novice Public Forum
  • Speaker Placings
    • 2nd
      Place: Jenny Jung
    • 3rd
      Place: Annie Chang
    • 4th Place: Marianne Kim
    • 5th Place: Anna Hwang
  • Individual Events
    • 3rd
      Place: Annie Chang - Novice Dramatic
    • Finalist
      Kevin Roe - Open Humorous Interpretation
    • Finalist
      Hoony Oh - Novice Oratory

December, 2015

Auburn Riverside HS

  • 1st
    Place: Kevin Roe - Humorous Interpretation

November, 2015

Sedro-Woolley HS Invitational

  • Individual Events
    • 1st
      Place: Leo Lee - Humerous Interpretation
    • 2nd
      Place: Daniel Seo - Impromptu
    • 3rd
      Place: Hoony Oh - Editorial Commentary
    • Finalist
      Hoony Oh - Impormptu
    • Finalist
      Daniel Seo - Editorial Commentary

October, 2015

Pacific Lutheran University Debate and Speech Tournament

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Fredrick Ni & William Lee & Woojin Lim & Annie Chang - World Debate
    • 2nd
      Place: Helen Huang & Ryan Choi - Public Forum
  • Speaker Placings
    • 2nd
      Place: Ellen Kim
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Kevin Roe - Humerous Interpretation
    • 1st
      Place: Chloe Moon - Oratory
    • 2nd
      Place: Kevin Roe - Interpretive Reading
    • 2nd
      Place: Ellen Kim - Oratory

October, 2015

Bear Creek HS Invitational

  • Team Placings
    • 2nd
      Place: Alex Oh & Julia Cho
    • 6th Place: Elena Wang & Angel Wu
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Angel Wu - Humorous Interpretation
    • 2nd
      Place: Leo Lee - Humorous Interpretation
    • Finalist
      Chloe Moon - Oratory
    • Finalist
      Helen Huang - Oratory
    • Finalist
      Alex Oh - Editorial Commentary
    • Finalist
      Emily Kwon - Editorial Commentary



2014 - 2015 Season

May, 2016

San Jose Burnett School Debate and Speech Tournament

  • Director's Award: Daniel Kang & Harry Han
  • Team Placings
    • 1st
      Place: Elena Wang & William Lee
  • Individual Events
    • Semi-Finalist: Dina Yang

April, 2015

Mock Trial Competition

  • 3rd
    Place: Annie Chang, Heon Lee, Terry Choi, William Lee, Elysia Park, Alex Oh, Jenny Jung

April, 2015

Interlake High School Novice Scrimmage

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Leo Lee & William Cho
    • 2nd
      Place: Elena Wang & Kevin Wawng
    • 4th Place: Logan Zhang & Eileen Park
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Elena Wang - Editorial Commentary
    • 1st
      Place: Kevin Roe - Oratory
    • 1st
      Place: Kevin Roe - Humorous Interpretation
    • 2nd
      Place: William Cho - Editorial Commentary, Oratory
    • 2nd
      Place: Daniel Kang - Impromptu
    • 3rd
      Place: Daniel Kang - Editorial Commentary
    • 3rd
      Place: Eileen Park - Oratory
    • 3rd
      Place: Harry Han - Humorous Interpretation
    • 3rd
      Place: Elena Wang - Impromptu

February, 2015

Oregon University Speech and Debate Tournament

  • Finalist
    Ryan Choi - Oratory

February, 2015

Harvard National Forensics Tournament

  • Team Placings
    • Semi-Finals: Marianne Kim & Eileen Hwang - International JV Public Forum
    • Octo-Finals: Sophia Kim & Jenny Jung - International JV Public Forum

February, 2015

Township of Langley Model United Nations

  • Best Delegate
    Heon Lee

January, 2015

Kamiak High School

  • Individual Events
    • 1st
      Place: Harry Han - Editorial Commentary
    • 1st
      Place: Jay Pak - Oratory
    • 2nd
      Place: Elysia Park - Editorial Commentary, Dramatic Interpretation

January, 2015

Union High School

  • Team Placings
    • 2nd
      Place: Cindy Kang & Yona Kim
    • 3rd
      Place: Leia Kim & David Bae
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Cindy Kang - Impromptu
    • 2nd
      Place: David Bae - Oratory
    • 2nd
      Place: Leia Kim - Humorous Interpretation

January, 2015

Hockinson Middle School

  • Team Placings (Open Public Forum)
    • 1st
      Place: Jay Pak & Joshua Park
    • 2nd
      Place: Walt Park & Youngbin Kwon
    • 3rd
      Place: Julia Cho & Hena Lee
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Kevin Roe - Tall Tail, Humorous Interpretation
    • 1st
      Place: Rose Oh - Impromptu
    • 1st
      Place: Julia Cho - Open Oratory
    • 1st
      Place: Jay Pak - Novice Oratory
    • 2nd
      Place: Hena Lee - Open Oratory, Radio Commentary
    • 2nd
      Place: Youngbin Kwon - Novice Oratory
    • 2nd
      Place: Joshua Park - Humorous Interpretation
    • 2nd
      Place: Harry Han - Impromptu
    • 2nd
      Place: John Kim - Impromptu
    • 3rd
      Place: Harry Han - Humorous Interpretation
    • 3rd
      Place: Rose Oh - Radio Commentary

January, 2015

Puget Sound University Invitational

  • Team Placings
    • Semi-Finals: Eileen Hwang & Jenny Jung - Junior Public Forum
    • Quarter-Finals: Danny Lee & Brian Lee - Novice Public Forum
    • Octo-Finals: Elysia Park & Christy Lee - Novice Public Forum
  • Speaker Placings
    • 6th Place: Jenny Jung - Junior Debate Speaker Award
    • 7th Place: Elysia Park - Novice Debate Speaker Award
    • 8th Place: Christy Lee - Novice Debate Speaker Award
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Elysia Park - Dramatic Interpretation
    • 1st
      Place: Jenny Jung - Interpretive Reading

January, 2015

IPPF (International Policy Public Forum)

  • Sweet 64: Elisha Im, Heon Lee, Marianne Kim

December, 2014

Auburn Riverside HS

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Justin Park & Danny Lee - Public Forum
  • Individual Events
    • 2nd
      Place: Jenny Jung - Interpretive Reading
    • 3rd
      Place: Jay Pak - Oratory

December, 2014

Pacific Lutheran University

  • Team Placings
    • Quarter-Finals: Justin Park & Daniel Seo - Public Forum
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Justin Park - Editorial Commentary
    • 1st
      Place: Sophia Kim - Oratory
    • 2nd
      Place: Lindsay Park - Editorial Commentary
    • 3rd
      Place: Sophia Kim - Editorial Commentary

November, 2014

Snohomish High School Invitational

  • 2nd
    Place: Lindsay Park - Editorial Commentary

November, 2014

Cedar Park Christian High School

  • Team Placings
    • 3rd
      Place: Alex Oh & Daniel Seo - Public Forum
  • Individual Events
    • 2nd
      Place: Christy Lee - Humorous Interpretation
    • 3rd
      Place: Elysia Park - Editorial Commentary

November, 2014

Sedro-Woolley HS Invitational

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Justin Park & Sam Seo - Public Forum
    • 3rd
      Place: Elysia Park & Daniel Seo - Public Forum
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Somi Lim - Expository
    • 1st
      Place: Sona Bae - Editorial Commentary
    • 2nd
      Place: Somi Lim - Editorial Commentary
    • 3rd
      Place: Elysia Park - Editorial Commentary
    • 3rd
      Place: Kevin Roe - Humorous Interpretation

November, 2014

Whitman College HIgh School Invitational

  • Team Placings
    • 2nd
      Place: Marianne Kim & Jenny Jung - Junior Public Forum
    • Semi-Finals: Gabe Jeon - Junior Lincoln-Douglas
  • Speaker Placings
    • 2nd
      Place: Marianne Kim
    • 4th Place: Jenny Jung
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Sophia Kim - Oratory
    • 2nd
      Place: Leia Kim - Humorous Interpretation
    • 2nd
      Place: Heon Lee - Oratory
    • 3rd
      Place: Tony Kim - Interpretive Reading
    • 4th Place: Gabe Jeon - Oratory
    • 5th Place: Marianne Kim - Impromptu, Editorial Commentary
    • 6th Place: Sophia Kim - Editorial Commentary
    • 6th Place: Jenny Jung - Interpretive Reading

October, 2014

Bear Creek HS Invitational

  • Speaker Placings
    • 2nd
      Place: Ander Shin - Public Forum
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Woojin Lim - Dramatic Interpretation, Interpretive Reading
    • 1st
      Place: Annie Chang - Editorial Commentary



2013 - 2014 Season

June, 2014

National Middle School - Kansas City

  • Semi-Finals: Annie Chang & Christy Lee - Public Forum

April, 2014

Northwest Middle School Championship

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Woojin Lim & Marc Yoon - Senior Public Forum
    • 1st
      Place: Jenny Jung & Jen Ko - Junior Public Forum
    • 2nd
      Place: Vincent Kang & Daniel Kang - Junior Public Forum
    • 3rd
      Place: Andrew Shin & Youngbin Kwon - Junior Public Forum
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Woojin Lim - Senior Dramatic Interpretation
    • 1st
      Place: Woojin Lim - Senior Oratory
    • 1st
      Place: Jay Pak - Junior Oratory
    • 1st
      Place: Jenny Jung - Junior Editorial Commentary
    • 1st
      Place: Marc Yoon - Junior Impromptu
    • 2nd
      Place: Andrew Shin - Junior Oratory
    • 2nd
      Place: Marc Yoon - Junior Editorial Commentary
    • 2nd
      Place: Vincent Kang - Junior Impromptu
    • 2nd
      Place: Jenny Jung - Junior Humorous Interpretation
    • 3rd
      Place: Alicia Jeon - Junior Oratory
    • 3rd
      Place: Vincent Kang - Junior Editorial Commentary

April, 2014

Interlake High School

  • Team Placings (Public Forum)
    • 1st
      Place: Marc Yoon & Tony Kim
    • 2nd
      Place: Daniel Seo & Sophia Kim
    • 3rd
      Place: Yoonhee Choi & Leia Kim
    • 3rd
      Place: Christy Lee & Sobin Lim
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Sophia Lim - Oratory
    • 1st
      Place: Jessie Lee - Expository
    • 1st
      Place: Terry Lee - Impromptu
    • 1st
      Place: Kevin Roe - Dramatic Interpretation
    • 1st
      Place: Alex Oh - Humorous Interpretation
    • 1st
      Place: Sona Bae - Storytelling
    • 1st
      Place: Tony Kim - Interpretive Reading
    • 2nd
      Place: Elizabeth Hwang - Oratory
    • 2nd
      Place: Daniel Kang - Dramatic Interpretation
    • 2nd
      Place: Kevin Roe - Humorous Interpretation
    • 2nd
      Place: Christy Lee - Storytelling
    • 2nd
      Place: Jesse Lee - Interpretive Reading
    • 3rd
      Place: Yoonhee Choi - Oratory
    • 3rd
      Place: Vincent Kang - Impromptu
    • 3rd
      Place: Clive Cho - Storytelling

February, 2014

Oregon University Speech and Debate Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • Semi-Finals: Anna Hwang & William Lee
    • Quarter-Finals: Marianne Kim & Woojin Lim
    • Quarter-Finals: Elly Choi & Jenny Jung
  • Speaker Placings
    • 6th Place: Marianne Kim
    • 7th Place: Elly Choi
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Heon Lee & Anna Hwang - Duo Interpretation
    • 1st
      Place: Eileen Hwang & Jenny Jung - Duo Interpretation
    • 3rd
      Place: Nicole Kim - Serious
    • 3rd
      Place: Elly Choi - Radio

February, 2014

IPPF (International Policy Public Forum)

  • Team Placings
    • Sweet 16: Harry Kim, Hannah Lee & Elisha Im
    • Sweet 64: Eric Lee, Eileen Hwang & Anna Hwang

February, 2014

Semiahmoo Model United Nations

  • Individual Awards
    • Best Delegate
      Elisah Im
    • Best Delegate
      Terry Lim
    • Honorable Mention: Marc Yoon
    • Honorable Mention: Max Suh

February, 2014

Newport High School Invitational

  • Team Placings (Public Forum)
    • 2nd
      Place: Anna Hwang & William Lee
    • 3rd
      Place: Christy Lee & Annie Chang
  • Team Speaker Placings
    • 1st
      Place: Anna Hwang & William Lee
    • 2nd
      Place: Marc Yoon & Tony Kim
    • 3rd
      Place: Christy Lee & Annie Chang

January, 2014

Kamiak HS Invitational (Public Forum)

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Marianne Kim & William Lee
    • 2nd
      Place: Elly Choi & Jenny Jung
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Jenny Jung - Humorous Interpretation
    • 2nd
      Place: Alex Oh - Humorous Interpretation
    • 2nd
      Place: Elly Choi - Editorial Commentary
    • 3rd
      Place: Marc Yoon - Editorial Commentary
    • 3rd
      Place: William Lee - Expository
    • 6th Place: Elly Choi - Impromptu

January, 2014

Puget Sound University Debate Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • Semi-Finals: Elisha Im
    • Quarter-Finals: Eileen Hwang & Nicole Kim
    • Quarter-Finals: William Lee & Marianne Kim
    • Octo-Finals: Yoonhee Choi & Angela Jeon
  • Individual Events
    • 2nd
      Place: Anna Hwang - Oratory
    • 2nd
      Place: Eileen Hwang - Interpretive Reading
    • 3rd
      Place: Eileen Hwang & Jenny Jung - Duo Interpretation
    • 3rd
      Place: Elisha Im - Impromptu
    • Finalist
      Anna Hwang - Impromptu

December, 2013

Bellingham United Debate Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • 1st
      Place: Gabe Jeon & Angela Jeon
    • 3rd
      Place: Marc Yoon & Christy Lee
    • Semi-Finals: Elly Choi & Sena Kim
    • Semi-Finals: Elisha Im & Eric Lee

November, 2013

Sedro-Woolley HS Invitational

  • Team Placings (Public Forum)
    • 3rd
      Place: Jenny Jung & Jeewon Park
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Dain Lee - Editorial Commentary
    • 1st
      Place: Eileen Hwang & Jenny Jung - Duo Interpretation
    • 1st
      Place: Eileen Hwang - Interpretive Reading
    • 2nd
      Place: Elisha Im - Oratory
    • 3rd
      Place: Elisha Im - Editorial Commentary
    • 3rd
      Place: Eric Lee - Expository
    • 3rd
      Place: Alex Oh - Humorous Interpretation

November, 2013

Whitman College Debate Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • Quarter-Finals: Elisha Im & Eileen Hwang
    • Quarter-Finals: Woojin Lim & Jenny Jung
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Marianne Kim
    • 2nd
      Place: Jenny Jung
    • 5th Place: Elisha Im
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Eileen Hwang & Jenny Jung - Duo Interpretation
    • 2nd
      Place: Eileen Hwang - Interpretive Reading

November, 2013

UBC High School Debate Tournament

  • 9th Place: Anna Hwang & William Lee - Junior Public Forum

November, 2013

Connect Model United Nations

  • Individual Awards
    • Outstanding Delegate
      Elisha Im
    • Outstanding Delegate
      Eric Lee
    • Honourable Mention
      Marc Yoon

October, 2013

Gig Harbour HS Invitational

  • Team Placings (Public Forum)
    • Quarter-Finals: Elisha Im & Jessica Kim
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Woojin Lim - Dramatic Interpretation
    • 3rd
      Place: Jenny Jung - Humorous Interpretation
    • 3rd
      Place: Jessica Kim - Impromptu
    • 3rd
      Place: Elisha Im - Oratory

August, 2013

Global Youth Forum in Ireland

  • Team Placings
    • Quarter-Finals: Hannah Lee, Dain Lee & Anna Hwang
    • Quarter-Finals: Harry Kim, Elisha Im & Jessica Kim



2012 - 2013 Season

May, 2013

Burnett Middle School Speech and Debate

  • Team Placings (Public Forum)
    • 1st
      Place: William Lee & Jenny Jung
    • Excellence Award: Rex Choi & Harrison Kim
    • Excellence Award: Christy Lee & Alex Oh
  • Individual Events
    • 1st
      Place: William Lee - Expository

April, 2013

Houston University Speech and Debate Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • 1st
      Place: Eileen Hwang & Nicole Kim
    • Quarter-Finals: Anna Hwang & Jenny Jung
    • Quarter-Finals: Woojin Lim & Alex Oh
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Eileen Hwang
    • 2nd
      Place: Nicole Kim
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Anna Hwang - Soap Box Speaking
    • 1st
      Place: Woojin Lim - Prose
    • 2nd
      Place: Eileen Hwang - Prose
    • 1st
      Place: Woojin Lim - Dramatic Interpretation, Religious Text
    • 3rd
      Place: Jenny Jung - Humorous Interpretation, Audition
    • Finalist
      Eileen Hwang - Oratory
    • Finalist
      Brian Park - Oratory
    • 5th Place: Eileen Hwang - Audition
    • 6th Place: Nicole Kim - Solo Lip Sync
    • Semi-Finalist: Nicole Kim - Religious Text

February, 2013

University of Victoria Debate Tournament

  • Team Placings (Parliamentary)
    • 3rd
      Place: Brian Park & Jenny Jung

February, 2013

Washington State Regional

  • Qualifying Team: Harry Kim & Hannah Lee
  • Qualifying Team: Elisha Im, June Kim & Clara Go

February, 2013

Newport HS Invitational

  • Team Placings (Public Forum)
    • 2nd
      Place: Nicole Kim & Elisha Im
  • Individual Events
    • 3rd
      Place: Anna Hwang

January, 2013

Puget Sound University Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • Semi-Finals: Harry Kim & Elisha Im
    • Quarter-Finals: Eileen Hwang & Nicole Kim
  • Individual Events
    • 1st
      Place: Clara Go - Extemporaneous
    • 2nd
      Place: Elisha Im - Oratory
    • 4th Place: Brian Park - Expository
    • 7th Place: Jenny Jung - Humorous Interpretation

December, 2012

Bellingham United Debate Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • 1st
      Place: Harry Kim & Hannah Lee
    • 2nd
      Place: Elisha Im & Clara Go
  • Individual Events
    • 2nd
      Place: Elisha Im - Oratory, Expository
    • 2nd
      Place: Harry Kim - Impromptu
    • 3rd
      Place: Anna Hwang - Oratory, Impromptu

December, 2012

Sedro-Woolley HS Invitational

  • Team Placings (Public Forum)
    • 1st
      Place: Dain Lee & Jessica Kim
    • 2nd
      Place: Anna Hwang & William Lee
  • Individual Events
    • 1st
      Place: William Lee - Dramatic Interpretation
    • 1st
      Place: Jessica Kim - Oratory
    • 2nd
      Place: Nicole Kim - Dramatic Interpretation
    • 2nd
      Place: Jenny Jung - Humorous Interpretation
    • 2nd
      Place: Eric Lee - Expository
    • 2nd
      Place: Victoria Lee - Oratory
    • 3rd
      Place: Jessica Lim - Dramatic Interpretation
    • 3rd
      Place: Joshua Kim - Oratory

December, 2012

Harkers Middle School Speech and Debate Tournament

  • Speaker Placings
    • 2nd
      Place: Jenny Jung
    • 8th Place: William Lee
  • Individual Events
    • 3rd
      Place: Vincent Kang - Poetry
    • Finalist
      Seojin Lee - Prose
    • Finalist
      Christy Lee - Prose

November, 2012

Whitman College HS Tournament

  • Quarter-Finals: Anna Hwang & Clara Go - Public Forum

November, 2012

Snohomish HS Invitational

  • Individual Events
    • 2nd
      Place: William Lee - Dramatic Interpretation
    • 2nd
      Place: Jenny Jung - Duo Interpretation
    • 4th Place: Jessica Min - Dramatic Interpretation

October, 2012

University of Houston Middle School Speech and Debate Tournament

  • 2nd
    Best School Award
  • Team Placings (Public Forum)
    • 3rd
      Place: Jenny Jung & Alex Oh
    • Quarter-Finals: June Kim & Gabe Jeon
    • Quarter-Finals: William Lee & Nicole Kim
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Jenny Jung
    • 4th Place: June Kim
    • 5th Place: Nicole Kim
  • Individual Events
    • 1st
      Place: June Kim - Dramatic Interpretation, Audition, Lip Sync
    • 1st
      Place: William Lee - Religious Text
    • 2nd
      Place: Jenny Jung - Audition, Religious Text
    • 2nd
      Place: Christy Lee - Declamation
    • 3rd
      Place: Nicole Kim - Audition
    • 3rd
      Place: Jenny Jung - TV Commercial
    • 3rd
      Place: Seojin Lee - Religious Text
    • 3rd
      Place: Rex Choi - Declamation
    • 4th Place: Jenny Jung - Dramatic Interpretation
    • 4th Place: Christy Lee - Audition, Religious Text
    • 4th Place: Nicole Kim - Storytelling
    • 4th Place: Sam Lee - Declamation
    • 4th Place: Vincent Kang - Oration
    • 5th Place: William Lee - Dramatic Interpretation
    • 6th Place: Harrison Kim - Oration

August, 2012

Global Youth Forum in Mexico

  • Team Placings
    • Semi-Finals: May Lim, Christina Seong & Soomin Choi
    • Octo-Finals: Sunmin Park, Danny Choo & Ally Jung
    • Octo-Finals: Yuna Ko, Paul Jung & Harry Kim



2011 - 2012 Season

May, 2012

Burnett Middle School Speech and Debate Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • Finals
      Anna Hwang & William Lee
  • Individual Events
    • 3rd
      Place: Annika Lee - Auto Biographical
    • 3rd
      Place: Anna Hwang - Oratory

April, 2012

Interlake HS Invitational

  • Team Placings (Public Forum)
    • 1st
      Place: Annika Lee & Harry Kim
    • 2nd
      Place: June Kim & Clara Go
  • Individual Events
    • 1st
      Place: June Kim - Editorial Commentary
    • 1st
      Place: Anna Hwang - Oratory
    • 1st
      Place: Clara Go - Impromptu
    • 2nd
      Place: Annika Lee - Oratory, Impromptu
    • 3rd
      Place: Kay Lee - Oratory

February, 2012

Newport HS Invitational

  • Team Placings (Public Forum)
    • 2nd
      Place: Sunmin Park & Ally Jung
  • Individual Events
    • 2nd
      Place: Ally Jung - Editorial Commentary
    • 3rd
      Place: Sunmin Park - Oratory

January, 2012

Puget Sound University Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • Quarter-Finals: Sunmin Park & Ally Jung
  • Team Speaker Placings
    • 3rd
      Place: Sunmin Park & Ally Jung
  • Individual Events
    • 3rd
      Place: Sunmin Park - Oratory

December, 2011

University of Washington Debate Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • Quarter-Finals: Sunmin Park & Soomin Choi
  • Speaker Placings
    • 3rd
      Place: Sunmin Park
    • 6th Place: May Lim
    • 9th Place: Harry Kim

November, 2011

University of Washington Debate Tournament

  • Team Placings (Public Forum)
    • 3rd
      Place: Soomin Choi & Ally Jung
  • Individual Events
    • 2nd
      Place: Sunmin Park - Oratory

October, 2011

World Online Debate Championship

  • 1st Place, Representing Canada
  • May Lim, Ryan Song, Alice Kim, Danny Choo, Christina Seong, Christina Jeon, Ally Jung & Loretta Lee

July, 2011

Global Youth Forum in Turkey

  • Team Placings
    • Quarter-Finals: May Lim, Ally Jung, Ryan Song
    • Quarter-Finals: Eric Cho, Christina Seong, Alice Kim
  • Speaker Placings
    • Top 50: Christina Seong
    • Top 50: Alice Kim



2010 - 2011 Season

April, 2011

Glacier Peak HS Debate Tournament

  • 3rd
    Place: Harry Kim & Mike Park

January, 2011

Puget Sound University HS Debate Tournament

  • Speaker Placings
    • 2nd
      Place: Ryan Song
    • 8th Place: Eric Cho

December, 2010

University of Washington Debate Invitational

  • 2nd
    Place: Liz Kim & Ally Jung - Public Forum

November, 2010

Whitman College HS Debate Tournament

  • Team Placings
    • 1st
      Place: Chris Seo & Christina Seong - Parliamentary Debate
    • Quarter-Finals: Danny Choo & Ally Jung - Public Forum

October, 2010

World Online Debate Championship

  • 3rd Place, Representing Canada
  • May Lim, Ryan Song, Alice Kim, Christina Seong, Christina Jeon, Ally Jung & Kevin Yoo



2009 - 2010 Season

December, 2009

University of Washington Debate Invitational

  • Team Placings (Public Forum)
    • 1st
      Place: Christina Seong
    • 3rd
      Place: Christina Jeon & Chris Seo
  • Speaker Placings
    • 1st
      Place: Christina Seong
    • 2nd
      Place: Chris Seo
    • 3rd
      Place: Christina Jeon

November, 2009

Whitman College HS Debate Tournament

  • 1st
    Place: Jack Song & Christina Seong - Public Forum



NSDA Road To Premier Distinction



NSDA Points

NSDA 2019 Points (PDF) NSDA 2019 Points Download (Excel)

BC Forensic League Association

#101-9292 200St Langley, BC, V1M 3A6

[email protected] | +1 (604) 514-9161